Dzisiaj świętujemy jubileusz 20-lecia Baszta Jazz Festivalu

2019-06-13

XX Baszta Jazz Festival w Czchowie - 12,13,14 lipca 2019 r.

 

 

Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans datujemy na przełom 60. i 70. lat. Prawdziwy triumf przyniósł rok 2000, kiedy to 1 lipca na rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. Jego „ojcem” był czchowianin z urodzenia – jazzman Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę naszego miasteczka.

Dzisiaj świętujemy jubileusz 20-lecia Baszta Jazz Festivalu. Wiele wydarzyło się przez te ostatnie dwie dekady. Były chwile radości, lata rozwoju, ale też dni smutne, które pogrążyły nas w żałobie ze względu na odejście wielu wspaniałych ludzi - społeczników, muzyków.

Niezwykle smutna informacja nadeszła w lipcu 2018 roku, była to wieść o śmierci Jacka Mazura, wspaniałego człowieka, muzyka, a przede wszystkim dyrektora artystycznego czchowskiego festiwalu, który, jak zawsze podkreślał otaczał festiwal ojcowską troską. Tak,  niekwestionowaną zasługą śp. Jacka Mazura była organizacja 19-tu edycji festiwalu, które przy współpracy z czchowskim samorządem oraz dyrektorami i pracownikami czchowskiego ośrodka kultury udało się efektownie sfinalizować. Dzisiaj przy realizacji festiwalu wspiera nas Marek Michalak – przyjaciel Jacka i Czchowa.

Historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób. W roku jubileuszowym należy wspomnieć o wspaniałych jego twórcach: śp. Jacku Mazurze, śp. Jerzym Pawlaku, śp. Henryku Kornasiu, Janie Waludze, Marii i Zbigniewie Rabiasz, Teresie Horzymek, Piotrze Góryjowskim, byłych dyrektorach (i obecnym) czchowskiego ośrodka kultury: Kazimierzu Dudziku, Agnieszce Kareckiej, Elżbiecie Ogieli, którzy w większej lub mniejszej mierze wywierali wpływ na jego kształt. W tym gronie swoje zasłużone miejsce zajmuje samorząd gminny z Burmistrzem Markiem Chudobą oraz powiatowy ze Starotą Brzeskim Andrzejem Potępą, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców STOART, Narodowe Centrum Kultury,  a także Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie, który od początku, ciężar finansowy i organizacyjny dźwiga na swoich barkach.

W tym roku na realizację festiwalu otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 61 tys. zł. Serdecznie dziękujemy!

W ramach tegorocznej edycji, która odbędzie się 12,13 i 14 lipca 2019 roku wystąpi dziewięć zespołów. Na scenach w Oranżerii, na rynku i plaży usłyszymy: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

 

Festiwalowi towarzyszą:

Piątkowy jam session - to wspaniała okazja do wspólnego, spontanicznego muzykowania z udziałem wybitnych artystów jak i zupełnie niezawodowych muzyków.

- Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o Złotą Basztę - w sobotę 13 lipca 2019 r. o godz. 17-tej rozpoczną się przesłuchania uczestników Konkursu "O Złotą Basztę", podczas których mniej znani artyści mają szansę zdobycia serc publiczności i zaistnienia na muzycznym rynku.

- Parada Nowoorleańska - od lat wyjątkowym punktem programu jest Parada Nowoorleańska, której inicjatorką jest Teresa Horzymek, a jej stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz.

- Aukcja prac plastycznych na rzecz Baszty w Czchowie -  w czasie przerw między sobotnimi koncertami zapraszamy do udziału w aukcji na rzecz renowacji miejscowego wzgórza zamkowego. Jest to jedyna okazja do nabycia cennych dzieł uznanych artystów.

- Plenerowa wystawa fotografii - w tym roku zapraszamy na plenerową wystawę  fotografii autorstwa Piotra Góryjowskiego. Fotograf utrwalił na zdjęciach wybitne postacie muzyczne, które gościliśmy w Czchowie w poprzednich edycjach festiwalu.

Czchowski festiwal pokazuje, że w niewielkim miasteczku na południu Polski przez 20 lat promowana jest bogata tradycja jazzu. Tu spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbających o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

Mamy nadzieję, że Jubileuszowa edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że: „jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność!”.

 

 

 

Dyrektor i pracownicy

Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji

w Czchowie