To już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu

2019-06-13

To już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu

Tak, to już dwadzieścia lat Baszta Jazz Festivalu. To kawał pięknej historii! Ta kulturalna inicjatywa połączyła wielu wspaniałych ludzi. Kilkoro z nich odeszło. Odszedł i Jacek Mazur wspaniały człowiek i dyrektor artystyczny czchowskiego festiwalu. Odszedł, ale jest z nami - pozostanie w naszej pamięci i sercu. Nie raz mam wrażenie, że za moment zadzwoni, bo jeszcze jest w trasie … I będziemy planować ... Jacek powtarzał, że pomimo wszystko festiwal musi trwać i trwa. Festiwal znam od podszewki, jestem związana z nim od samego początku, najpierw jako pracownik, później jako dyrektor. Z Jackiem rozumieliśmy się doskonale i choć czasem każdy z nas udowadniał swoje racje, to zawsze wypracowywaliśmy wspólny kompromis, a to wszystko dla naszej cudownej publiczności, którą nie mogliśmy i również dziś nie możemy zawieść. W tym roku swoją pomoc merytoryczną zaoferował Marek Michalak, z którym wspólnie dopięliśmy program. Mamy nadzieję, że zespoły jakie zaprosiliśmy do udziału w festiwalu oczarują publiczność, a muzyka w ich wykonaniu będzie brzmiała i brzmiała, aż do następnego festiwalu. Na scenie wystąpią w Oranżerii, na rynku i plaży: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

Niestety całe wydarzenie jest bardzo kosztowne, a faktyczny ciężar finansowy od samego początku ciąży na Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie i nie skłamie, jak powiem, że niemal w  80 % koszty festiwalowe pokrywane są właśnie z naszego budżetu. Wcześniej razem z Jackiem poszukiwaliśmy wspólnie sponsorów i niejednokrotnie udawało się pozyskać „niezłe sumy”. Teraz pomaga nam Marek. Trzeba przyznać, że mamy to szczęście, że otaczają nas życzliwi ludzie – społecznicy, darczyńcy i sponsorzy, którzy angażują się w działania festiwalowe. Dziękujemy Wam serdecznie! Od lat wspiera nas Gmina Czchów, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców STOART i firma RABEK. W 2017 i 2019 roku otrzymaliśmy dotację z Narodowego Centrum Kultury. Pozyskanie tych środków przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie było i jest niezmiernie ważne dla naszego festiwalu. Dziękujemy za przyznanie dotacji! Nie ukrywamy ogromnej radości z tego faktu!

            Dzisiaj dzieje się wiele, świat pędzi na oślep. Dlatego warto na chwilę zatrzymać się i odpocząć. Gwarantujemy, że tylko w Czchowie - gdzie przyroda i zabytki urzekają swoim pięknem, podczas Baszta Jazz Festivalu – przepełnionego starym dobrym jazzem, można naładować akumulatory na wiele dni. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Czchowa na trzy wspaniałe dni z muzyką, która nie tylko bawi, ale też daje odetchnienie! Zapraszamy na XX Baszta Jazz Festival.     

 

Elżbieta Ogiela