O festiwalu

XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie. 13, 14 i 15 lipca 2018 roku serdecznie zapraszamy do Czchowa na trzy wspaniałe dni z muzyką jazzową! Zapewniamy niesamowitą atmosferę oraz relaks w rytmach starego dobrego jazzu. Podczas  Baszta Jazz Festivalu można spotkać wiele fantastycznych osób począwszy od znanych i lubianych muzyków, a skończywszy na wybornej publiczności.  Czekają tu na Was wspaniałe koncerty i ciekawe wydarzenia artystyczne. Zapraszamy!!!!

W piątek – 13 lipca w Oranżerii Hotelu Łaziska będziemy świadkami niesamowitych trzech projektów. Startujemy o 20:30!

Wystąpią:

- Five O’Clock Orchestra z Częstochowy. Zespół wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach krajowych oraz międzynarodowych, ale przede wszystkim zespół, który potrafi rozkochać w jazzie tradycyjnym publiczność.

- Warsaw Dixielanders z Warszawy. Podczas ich koncertu usłyszymy znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego.

- Stanley Breckenridge TRIO. Niesamowity pianista i wokalista jazzowy od lat współpracujący z czchowskim festiwalem, w tym roku wystąpi w innej odsłonie - w towarzystwie uznanych muzyków jazzowych jako „Stanley Breckenridge TRIO”.

 

Po koncertach zapraszamy na kolejne „doznania muzyczne” jakie niesie ze sobą luźna forma jam session.

 

Sobota festiwalowa niesie ze sobą wiele wspaniałych wydarzeń.

Już od 13-tej spotykamy się z uczestnikami konkursu  „O Złotą Basztę”, by o 17-tej usłyszeć (i zobaczyć) ich w całej muzycznej okazałości J.

Około 15-tej jazz „pojawi się na platformie”, z którą mknąć będzie ulicami m. in. Czchowa, Jurkowa, … W tym roku na platformie w pełnym składzie pojawi się South Silesian Brass Band. Na ten wyjątkowy przejazd z muzykami i fanami, będący zapowiedzą Koncertu Galowego, czeka wiele osób.

 

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi o godz. 18-tej występem laureatów „Konkursu dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”.

Następnie na scenie wystąpi Adam Jarzmik Quintet”. Lider zespołu Adam Jarzmik – pianista, kompozytor, aranżer, pochodzi z sąsiedzkiej gminy Iwkowa. Jako 17-latek zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” ze swoim kwartetem.  Efekty intensywnej i twórczej pracy muzyków zostały nagrodzone na festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. W tym roku gościmy ich na naszym czchowskim festiwalu.

Tuż przed 20-tą wystąpi znany nam z wcześniejszego wydarzenia jakim był „jazz na platformie” „South Silesian Brass Band”. Zespół wykonuje jazz tradycyjny, tak, że same nogi rwą się do tańca. Posiada dość długą historię bo ponad 40-letnią. W tym czasie (jak sami mówią) nauczyli się słuchać siebie wzajemnie, dzięki temu stworzyli niesamowity efekt wzajemnych inspiracji jazzowych. Kończąc swój występ na scenie zapoczątkują kolejne ważne wydarzenie jakim jest parada nowoorleańska będąca demonstracją pozytywnych emocji. Parada to najbarwniejszy element festiwalu, muzycy i publiczność wyruszą spod sceny ulicami starego Czchowa swingowym krokiem.

Poruszając się w tych melodyjnych i przyjemnych dźwiękach dojedziemy do kolejnego punktu programu jakim jest występ jednego z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci „Boba Jazz Band”. Podczas XIX edycji festiwalu BJB wystąpi wraz z wspaniałym polskim wokalistą, gitarzystą, kompozytorem, choreografem, …. Andrzejem Rosiewiczem, który karierę estradową rozpoczął jeszcze w dzieciństwie w zespole pieśni i tańca Dzieci Warszawy. W latach 60 występował w warszawskich klubach jazzowych. Współpracował m. in. z formacją jazzową Old Timers, występował  wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree. W jego biografii znajduje się ogromna liczba ważnych wydarzeń, wyróżnień i nagród. Na festiwal do Czchowa z radością przyjął zaproszenie od Jacka Mazura, naszego dyrektora artystycznego. W aranżacjach jazzowych wykona dla nas wybrane piosenki, które chyba zna każdy. Usłyszymy m. in. piosenkę z czołówki serialu Czterdziestolatek, "Najwięcej witaminy", "Czy czuje pani cha-chę", "Chłopcy radarowcy"…  Gwarantujemy, że koncert ten będzie prawdziwym show! Także weźmie w nim udział zaprzyjaźniony z nami zespół Pieśni i Tańca Iwkowianie, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej

O w pół do 11-tej w nocy na scenie zagości „Jazz Band Ball Orchestra” – przyjaciel festiwalu „elegancka orkiestra balowa … w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności”. Czy trzeba coś więcej … dodać? Koniecznie trzeba tylko pojawić się na ich koncercie!!!

Koncert galowy na Rynku zakończy Traditional Club Revival”. Zespół tworzą muzycy legendarnych słowackich orkiestr jazzowych, którzy z niezwykłą spontanicznością i witalnością poruszają się pomiędzy stylami jazzu: Nowy Orlean, dixieland, Chicago i swing.

Po sobotnich koncertach na Rynku spotykamy się na jam session w Hotelu Łaziska.

W przerwach technicznych pomiędzy koncertami zapraszamy do udziału w aukcji prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie. Łącząc szlachetny cel wspierania społecznych inicjatyw w Czchowie podczas festiwalu można zakupić obrazy lub inne wartościowe przedmioty, pamiątki, których wartość niejednokrotnie przewyższa wylicytowane kwoty. Dziękujemy wszystkim artystom (ofiarodawcom)!

W niedzielne popołudnie spotykamy się na plaży Hotelu Łaziska. Jazz, woda, piasek i …. Tak skomponowane składniki zapewnią idealny wypoczynek!

Zapraszamy na niesamowite koncerty w wykonaniu tarnowskich muzyków.

Jako pierwszy, ale w dwóch odsłonach wystąpi znany już czchowskiej publiczności z projektu z Leliwą Jazz Band „Bartek Szu & Te fajne dziewczyny”. Na festiwalu w 7-osobowym składzie (fortepian, 3 głosy, saksofon, bass, perkusja) pojawią się po raz pierwszy. Znając już ich możliwości, możemy być pewni, że dostarczą nam nieopisanych wrażeń - piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew, repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

Kolejny zespół, który wystąpi na plaży to „Old Boys Band”. Tworzą go byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych, którzy  wykonują spontaniczny i radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. W ich towarzystwie będziemy również mogli udać się na spacer łodziami po Jeziorze Czchowskim. Planowane rejsy odbędą się o godz. 16.15 i 17.30.

 

 


XVIII Baszta Jazz Festival jako wydarzenie muzyczne o międzynarodowym charakterze jest doskonałą promocją jazzu tradycyjnego. Ze względu na swoje wartości artystyczne i pomysł na koncerty w niecodziennej scenerii jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na południu Polski.

Festiwal posiada swoją historię, której karty zapisuje siedemnaście edycji. Jego ideą jest kontynuacja tradycji jazzowych Czchowa, poprzez propagowanie tego rodzaju muzyki chcemy „zarażać” nią młodych ludzi, nie mających do niej bezpośredniego dostępu. Nasz festiwal to muzyka głównie akustyczna, żywa, przyjemna i taneczna. Jest oryginalny i spójny w swojej koncepcji, a poprzez koncentrację na muzyce jazzowej przemawia nie tylko do elitarnej publiczności ale i do szerokiego oraz zróżnicowanego grona odbiorców.

Pierwszy festiwal odbył się 1 lipca 2000 r., w ciągu kolejnych edycji rozwijał się i zgodnie z oczekiwaniami publiczności przyjeżdżającej niemal ze wszystkich zakątków świata, na festiwalu pojawiały się gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej tj. Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Zbigniew Namysłowski, Harriet Lewis, Stanley Breckenridge i oficjalny muzyczny przedstawiciel Paktu Północnoatlantyckiego Shape International Band.

18-ta edycja festiwalu odbędzie się 7, 8 i 9 lipca 2017 r. w Czchowie.

W ramach XVIII Baszta Jazz Festivalu wystąpi osiem zespołów, w tym jeden z Pragi – Revival Swing Band Prague. Wystąpią wybitni wokaliści z Polski Danuta Błażejczyk oraz z USA Stanley Breckenridge. Koncerty odbędą się w inspirujących i wyjątkowych miejscach – nad Jeziorem Czchowskim oraz na średniowiecznym Rynku.

W ramach festiwalu odbędzie się wiele innych unikalnych przedsięwzięć. Większość z nich realizowana jest w głównym dniu festiwalu – w sobotę 8 lipca 2017 r.

I tak:

- „Jazz na Platformie” – około godziny 15-tej nastąpi przejazd samochodu platformy z muzykami i fanami przez miejscowości położone nieopodal Czchowa, będący zapowiedzą Koncertu Galowgo;

- „Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”  - o godzinie 17 –tej rozpoczną się przesłuchania uczestników Konkursu „O Złotą Basztę”. Mając na celu edukację i upowszechnianie muzyki jazzowej wśród młodych ludzi organizujemy Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”, który nie tylko propaguje jazz, ale stwarza możliwość prezentacji artystycznego dorobku. To tutaj młodzi muzycy, wokaliści występują wśród wspaniałych osobistości jazzowych i nabywają doświadczenie niezbędne w ich dalszej drodze artystycznej.

- Parada Nowoorleańska – najbarwniejszy element festiwalu, muzycy i publiczność wyruszą spod sceny ulicami starego Czchowa swingowym krokiem.

- Aukcja prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie - jako, że miejscowi działacze kultury starają się łączyć przyjemne z pożytecznym, tak i w tym wypadku wszyscy kochający kulturę naprawdę wysokich lotów, mają szansę - w trakcie prowadzonych podczas festiwalu aukcji - zakupić obrazy znanych i uznanych mistrzów pędzla. Zyski ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczane są na renowację miejscowego wzgórza zamkowego.

- Jam session - festiwal daje możliwość twórczego dialogu między muzykami z Polski i z zagranicy chociaż by podczas wspólnych jam session.

Mamy nadzieję, że 18-ta edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność.

Zapraszamy do Czchowa na XVIII Baszta Jazz Festival – 7-8-9 lipca 2017 r.

 

Z ostatniej chwili - dzielimy się z Państwem informacją, że XVIII Baszta Jazz Festiwal w Czchowie uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017”. Jest to dla nas – organizatorów ogromnym wyróżnieniem i niezwykle ważną pomocą. Serdecznie dziękujemy.

 

XVII Baszta Jazz Festival

Zbliża się już dużymi krokami czternasta edycja Baszta Jazz Festivalu - święta jazzu i nie tylko, bo niewątpliwie jest to święto samego jazzowego Czchowa oraz Małopolski. Festiwal jest wizytówką jazzowej Polski, bo festiwali jazzu tradycyjnego jest obecnie w naszym kraju bardzo mało.

 

Chcemy, by impreza ta, była kolorowa, sympatyczna, spontaniczna i rodzinna, jak to bywało w poprzednich latach.

To taki rodzaj zjazdu przyjaciół jazzu, pikniku, niż samego „suchego" festiwalu, jakie są w innych miejscach, polegających na wejściu słuchaczy na koncert, wysłuchaniu i rozejściu się. U nas czuje się zupełnie inny klimat. To ocena ludzi z zewnątrz, którzy lgną do Czchowa, którzy czują tu niepowtarzalny „luzik", czują tutaj ten „oddech jazzowy" inaczej, w innej scenerii, akustyce, którzy czekają cały rok na kolejny jazz w Czchowie. Z koszyczkami pełnymi smakołyków zasiadają do stołów biesiadnych, często z przygotowanymi na paradę jazzową rekwizytami - w pełnej gotowości do działania... To coś, czego nie ma w innych miejscach. Sam jestem obserwatorem i doskonale to czuję, ponieważ biorę udział w takich imprezach nie tylko w kraju. Czchów jest jedyny w swoim rodzaju.

 

Dziś doczekaliśmy się czternastej edycji festiwalu. W tym roku - jak zawsze, bo to już tradycja - odbędzie się w pierwszej połowie lipca, a dokładniej w dniach 5, 6, 7 tego miesiąca.

 

Piątek znów zaczniemy koncertami na Zaporze w „Hotelu ŁAZISKA", a dokładniej w „Cafe Oranżerii". To miejsce znakomicie się sprawdziło. Koncerty w otoczeniu pięknego hotelu, są kameralne i ciekawe, znakomita jest też akustyka pomieszczenia. W tym roku wspólnie z właścicielami hotelu chcemy rozbudować to miejsce, powiększając salę o przyległy do niej namiot od strony parkingu, by mogło w imprezie uczestniczyć więcej osób. Na pewno da to fajny efekt i się sprawdzi.

 

Tego wieczoru w tym koncert tuż po godz. 20.00 rozpocznie znakomity zespół z Warszawy o nazwie „THE WARSAW DIXIELANDER'S", który po raz pierwszy zobaczymy w Czchowie, skupiający legendarnych członków warszawskiego środowiska jazzowego. Zespół typowo dixielandowy, grający stylowo i wesoło. Drugim zespołem, który zaszczyci nas tego dnia, będą goście z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji o nazwie PATRA JAZZ BAND" .To kwintet z sympatyczną bandżolistką i gitarzystką, jak również wokalistką, grający muzykę swingową i standardy. Ostatnim zespołem tego wieczoru będzie - też nie znana dotąd czchowskiej publiczności - grupa jazzowa z Krakowa o nazwie "CRACOW METRO BAND" z Kazikiem Lachem. Jak przystało na czchowski festiwal, koncerty zakończymy wspólnym jam session i jak co roku będziemy witać sobotnie słoneczko razem...

 

Z Zapory tradycyjnie przeniesiemy się na Rynek. W sobotę już od 13.00 w kinie „Baszta" zapraszamy na otwarte próby muzyków, biorących udział w Konkursie „O ZŁOTĄ BASZTĘ" '2013. Około godziny 16.30 przewidywane jest na scenie na rynku przesłuchanie konkursowe z JURY. Początek sobotniego „maratonu jazzowego" jak zwykle przewidziane jest ok. godz. 19.00. Rozpocznie tradycyjnie tarnowska „LELIWA JAZZ BAND". Po nich zobaczymy laureatów konkursu, a około 20.45 ruszy „Nowoorleańaska" Parada Jazzowa wokół rynku. Przypominamy jazz-fanom o zabraniu ciekawych i kolorowych gadżetów, prosimy również naszą kochaną Terenię Horzymek o pomoc w dekoracji głów!!! Nie zabraknie też aukcji na rzecz odbudowy strażniczki czchowskiego jazzu - Czchowskiej Baszty.

 

Około 21.00 na scenie pojawi się zespół z Warszawy „OLD TIMERS", a po nim na scenę wejdzie gospodarz czchowskich festiwali - krakowski „Jazz Band Ball Orchestra", który jak zawsze przywozi ze sobą Gwiazdę Festiwalu. Tym razem będzie to czarnoskóry wokalista i pianista, pedagog z USA - Stanley Beckerbridge. Drugą ciekawostką tego wieczoru będzie długo oczekiwany i obiecany przeze mnie fanom czchowskiego festiwalu kultowy zespół z Węgier - jeden z najstarszych w Europie, ambasador Węgierskiego Jazzu Tradycyjnego - 55-letni już i działający od tylu lat „BENKO DIXIELAND BAND" z Budapesztu. Założycielem i leaderem grupy jest SANDOR BENKO /klarnecista/, którego poznałem 25 lat temu w USA podczas naszych wspólnych koncertów, a przez pozostałe lata spotykaliśmy się z nimi na różnych jazzowych festiwalach w Europie i na organizowanym przez Sandora festiwalu w Miszkolcu na Węgrzech. Ostatnim punktem programu na rynku będzie Big Band, który pojawi się po raz pierwszy w Czchowie, o nazwie „BIG BAND KRAK". Jak zawsze po koncercie na rynku - nie może być inaczej - zapraszamy na nocne jam session na Zaporę do „CAFE ORANŻERII", trwające zwyczajowo do białego rana.

 

Niedzielne koncerty festiwalowe, co roku zlokalizowane wokół Baru „Pod Sosną", będą odbywały się tym razem tuż obok - na plaży nad Jeziorem Czchowskim. Tak więc piknik jazzowy będzie nieco dłuższy, niż w poprzednich latach. Na scenie, która będzie tym razem na wodzie, zobaczymy pięć zespołów. Zobaczymy gościnnie występującego w niedzielę i nie tylko - znanego warszawskiego muzyka jazzowego, pochodzącego z Brzeska - Wiktora Zydronia. To uzdolniony muzyk, grający na banjo, pianinie, organach w różnych formacjach jazzowych, jak „GOLD WASHBOARD", czy „ASOCJACJA HAGAW". Wystąpi podczas Festiwalu zapraszany do różnych innych składów jako gość i przyjaciel festiwalu. Początek zaplanowaliśmy na godzinę 11.00. I tak wystąpią tego dnia: „METRO BAND" z Rożnowa, „OLD BOYS BAND" z Tarnowa, „OLD METROPOLITAN BAND" z Krakowa z Elą Kulpą, wystąpi znany i lubiany również na naszym festiwalu zespół krakowski „BOBA JAZZ BAND" oraz nauczyciele ze szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach. Tak więc piknik niedzielny planowany jest do godziny 17.00. Zlokalizowany tym razem na plaży piknik będzie bardziej swojski, będą jak zawsze grille, bary i inne atrakcje, jak chociażby rejsy po jeziorze gondolą. Tak więc zapowiada się wyjątkowo. Koncerty na Baszta Jazz Festivalu są jak zawsze bezpłatne, jedynie trzeba przyjść, słuchać, czy nawet tańczyć, by nasycić się jazzem do następnego roku. Zapraszam Was wszystkich z całego serca.

JACEK MAZUR

 

 

 

XIII BASZTA JAZZ FESTIVAL

Czchów 6-7-8 lipca 2012 roku

Tylko w Czchowie:

Kameralne koncerty!

Niesamowite wrażenia i cudowni ludzie!

Już dziś zapraszamy do Czchowa na XIII Baszta Jazz Festiwal!

Gwarantujemy niezapomniane muzyczne doznania już od 6 lipca br.!

I tak przez trzy dni: wspaniała i kolorowa manifestacja ducha jazzu!

Pamiętaj: 6-7-8 lipca spotkajmy się w Czchowie!

Zapraszają organizatorzy:

Burmistrz Czchowa

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Wyjątkowy jazz - tylko w Czchowie...

W pierwszy lipcowy weekend Czchów zmienia się w MAŁOPOLSKĄ STOLICĘ JAZZU TRADYCYJNEGO. I tak od niespełna trzynastu lat dzieje się co roku. Tylko w Czchowie za sprawą wielu niesamowitych i twórczych ludzi, którzy realizują to specyficzne wydarzenie, możemy doznać niezapomnianych i wyjątkowych wrażeń muzycznych.

Proponujemy Państwu udział w wyjątkowych koncertach realizowanych przez światowej klasy muzyków oraz udział w interesujących imprezach towarzyszących takich jak: nowoorleańska parada, konkurs o Złotą Basztę czy aukcja prac artystycznych na szczytny cel.

To niecodzienne i barwne wydarzenie wspierane jest przez wiele instytucji i wielu wyjątkowych ludzi. Od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów. Niezmiennie od kilku lat Partnerami naszego przedsięwzięcia są: Starosta Brzeski, Prezydent Miasta Tarnowa oraz Związek Artystów Wykonawców STOART z Warszawy. Patronują nam również ważne osobistości rządowe i samorządowe, a także media lokalne i regionalne.

Organizatorzy chcą nie zawieść publiczności i dostarczyć jej wspaniałych wrażeń, co roku podnoszą sobie poprzeczkę. W tym roku na scenie festiwalowej wystąpią artyści rodzimej sceny oraz z Węgier, Czech i Stanów Zjednoczonych. W piątek 6 lipca 2012 r. w „Cafe Oranżerii" Hotelu Łaziska wystąpią: SIERGIEJ QUARTET z Częstochowy, IWO DIXIE BAND z Iwonicza Zdroju oraz GABRIELO KOCI z Brna (Czechy).

W sobotę - 7 lipca - od godziny 13-tej odbędą się próby uczestników konkursu „O Złotą Basztę" z sekcją rytmiczną w kinie Baszta. Na scenie głównej w Rynku o godzinie 18-tej przed publicznością oraz Jury zaprezentują się uczestnicy konkursu, a później perły polskiego i światowego jazzu: Leliwa Jazz Band z Tarnowa, Ladies Big Band z Węgier, Collegium Latina z Krakowa, South Silesian Brass Band z Rybnika. W ramach festiwalu odbędzie się Koncert z okazji 50-lecia Jazz Band Ball Orchestry". JBBO wystąpi wraz z gośćmi JOYCE LYLE z USA oraz kapela góralska Skalni z Krakowa. W sobotę będziemy świadkami również kolorowej parady nowoorleańskiej oraz aukcji na rzecz Baszty.

Podczas Poranku Jazzowego w niedzielę 8 lipca wystąpią zespoły z naszego regionu: Rożnowski Metro Band oraz Saxpasja. Gościem specjalnym Poranku będzie Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wystąpi również South Silesian Brass Band z Rybnika.

Mając nadzieję, że czchowski festiwal zasłuży sobie na miano jednego z najlepszych, najciekawszych i najpiękniejszych spotkań z muzyką jazzową w Polsce w imieniu organizatorów zapraszam do Czchowa na trzy dni ze świetną muzyką.

Elżbieta Ogiela

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

 

 

XI Baszta Jazz Festival

Baszta Jazz Festival to wyjątkowe wydarzenie kulturalne realizowane w Czchowie. Czchowski Festiwal można śmiało porównać do jazzowego przedsięwzięcia jakim jest „Złota Tarka", z tym wyjątkiem, że nasz festiwal odbywa się na południu Polski.

 

Ze względu na swoje wartości artystyczne, własną i osobliwą formułę, pomysł na koncerty w niecodziennej scenerii oraz odwagę organizatorów na realizację tak niekomercyjnej imprezy, Baszta Jazz Festiwal zajmuje pierwsze miejsce w redakcyjnym rankingu wydarzeń 2009 roku w Powiecie Brzeskim.

 

Baszta Jazz Festival z racji swojej rangi, zasięgu oraz tradycji jest niepowtarzalnym i profesjonalnym przedsięwzięciem. Jedenasta edycja festiwalu będzie miała miejsce 9-11 lipca 2010 roku.

 

Całe wydarzenie zamyka się w trzech dniach, prowadzone jest w plenerze na Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce, w cieniu średniowiecznej baszty - obok hali sportowej w Czchowie, tuż nad Jeziorem Czchowskim (Czchów-Zapora) oraz w Jurkowie. Dobór miejsc nie jest przypadkowy - decyduje o niepowtarzalności wydarzenia, potęguje odbiór artystycznego przekazu.

 

Piątkowy koncert odbędzie się na dziedzińcu Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce, gdzie w miejscu przepełnionym legend, przy odpowiednio dobranym świetle, echem unoszącym się nad taflą jeziora, koncerty jazzowe na długo pozostaną w pamięci.

 

Kulminacyjnym punktem są wydarzenia w Czchowie u podnóża baszty. Tam barwna parada zainicjuje uroczystości, po której nastąpią liczne występy artystyczne. Na stałe z festiwalem związana jest aukcja prac artystycznych, z której dochód w tym roku przeznaczony jest na pomoc dla powodzian, oraz Konkurs dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych „O Złotą Basztę". Konkurs ten stwarza młodym artystom możliwość prezentacji ich dorobku, nabywania doświadczenia muzycznego oraz „uczenia się od najlepszych".

 

W niedzielę zapraszamy na poranek jazzowy nad jezioro Czchowskie do Pub-u pod Sosną, a po południu przeniesiemy się do miejscowości Jurków na scenę obok Zajazdu Zagłoba, aby tam zakończyć festiwal.

 

W gronie wielu sławnych zespołów jazzowych, które odpowiedziały na nasze zaproszenie pojawią się: Jazz Band Ball Orchestra (Kraków), Boba Jazz Band (Kraków), Caroline Mhlanga z Zimbabwe (Afryka), Budapest Ragtime Band z Węgier, Leliwa Jazz Band (Tarnów), Coco Dixie (Radymno), IKS Band (Rzeszów), Saxpasja, Old Boys Band (Tarnów).

 

Partnerami tego szczególnego wydarzenia są Województwo Małopolskie, Starosta Brzeski, Prezydent Miasta Tarnowa oraz Związek Artystów i Wykonawców „STOART" z Warszawy.

 

Zainteresowanie festiwalem okazały również ważne osobistości naszego regionu przyjmując Honorowy Patronat nad tym wyróżniającym się wydarzeniem kulturalnym. Honorowy Patronat objęli Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Brzeski oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

 

Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP Kraków, Radio Kraków, RDN Małopolska, Jazz Forum, Magazyn Informacyjny Gminy Czchów Czas Czchowa, Oficjalny Serwis Internetowy Miasta i Gminy Czchów.

 

W imieniu organizatorów już dziś zapraszam Państwa do Czchowa na trzy wyjątkowe dni z muzyką jazzową.

Życzę wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń.

Elżbieta Ogiela

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

 

 

X Baszta Jazz Festival

W tym roku to wydarzenie szczególne, ponieważ jubileuszowe. To już 10 lat! Mamy nadzieję, że ta jubileuszowa edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność.


Dziesiąta edycja festiwalu będzie miała miejsce 10-12 lipca 2009 roku. Koncerty festiwalowe organizowane będą na Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce oraz na Czchowskim Rynku.
Tegoroczny festiwal będzie pełen niespodzianek. W gronie wielu sławnych zespołów jazzowych, które odpowiedziały na nasze zaproszenie pojawią się światowe gwiazdy jazzu.


Będziemy mieli okazję posłuchać kolumbijskiego zespołu SINCOPA JAZZ BAND, który do swojego repertuaru dołączył melodie tradycyjne z poszczegolnych regionów Kolumbii, przekladajac je uprzednio na styl dixielandowy.
Nie zabraknie również legendarnego zespołu JAZZ BAND BALL ORCHESTRA, którego członkiem jest Dyrektor Artystyczny Baszta Jazz Festiwalu Jacek Mazur. Koncert JBBO jest prawdziwą duchową ucztą dla miłośników jazzu. W tym roku wraz z JBBO wystąpi utalentowana wokalistka - Beata Przybytek z Bielska Białej.


Fundamentem wydarzenia będą oczywiście kameralne koncerty m.in. wystąpią: OLD METROPOLITAN BAND z Krakowa, OLD TIMERS z Warszawy, SOUTH SILESIAN BRASS BAND z Rybnika, COCO DIEXE z Rzeszowa, LELIWA JAZZ BAND z Tarnowa, ORKIESTRA DĘTA IM. JANA DZIEDZICA z Rożnowa, a także JAZZ STEPS z Węgier.
Będziemy również świadkami niecodziennych i barwnych wydarzeń.

Należą do nich:

1. Wystawa fotografii - Piotra Góryjowskiego tarnowskiego fotografika - tym razem poświęcona będzie głownie artystom występujących podczas dziewięciu edycji festiwalu. Eksponowana będzie w trakcie Baszta Jazz Festiwalu od 10 lipca do 31 sierpnia. 2. Konkurs młodych talentów „O Złotą Basztę" - to szansa na zaprezentowanie się młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczna drogę. 3. Warsztaty jazzowe to wspaniała okazja do zapoznania się z muzyką jazzową, instrumentami oraz stylem. 4. Konkursy tematyczne dla słuchaczy w trakcie festiwalu.

Nad barwnością i odmiennością festiwalu czuwać będzie pani Teresa Horzymek, pomysłodawczyni barwnej parady „tysiąca kapeluszy", która posiada bardzo liczne zbiory nakryć głowy, a obecnie ubiega się o wpisanie tej kolekcji do Księgi Rekordów Guinnessa.
Baszta Jazz Festival to doroczna, wspaniała i kolorowa manifestacja ducha jazzu. Czchowski festiwal to również magiczne miejsca i wspaniała atmosfera.


W tym miejscu należy wspomnieć o wspaniałym zespole osobowym, który rozpoczął i kontynuował to dzieło: Jacek Mazur, Kazimierz Dudzik, Agnieszka Karecka, Marta Duda, Jarosław Gurgul oraz cała ekipa Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Redakcja Czasu Czchowa. Nierozerwalnie z Baszta Jazz Festivalem związany był nieżyjący już Jerzy Pawlak, który z największą serdecznością i swoją życzliwością pomagał, towarzyszył i wspierał organizatorów przez dziewięć edycji. Będzie nam Jego brak.
A teraz trochę historii. Związki Czchowa z jazzem rozpoczęły się już w latach 60-tych za sprawą młodych krakowskich jazzmanów. Byli wśród nich m.in.: Antoni Krupa, Jan Kudyk, Teofil Lisiecki i Leszek Żądło, do których dołączył później Jacek Mazur. Muzycy ci, grając w okresie wakacji w Czchowie spowodowali, że wzrosło tu zainteresowanie jazzem. Zaowocowało to, organizowanymi z latach 70-tych, warsztatami jazzowymi, na których wykładowcami były tej miary gwiazdy polskiego jazzu co: Wojciech Kamiński, Henryk Majewski, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Janusz Zabiegliński. Lata 80-te i 90-te to okres zastoju jazzowego. Jazz nabrał wiatru w żagle dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Stało się to za sprawą Jacka Mazura, któremu udało się namówić władze miasta na udział zespołu Jazz Band Ball Orchestra w obchodach Dni Czchowa. Przyjęcie zespołu sprawiło, że okazjonalny koncert przerodził się, w następnych latach, w samodzielny festiwal.

 

Mamy nadzieję, że tegoroczny Baszta Jazz Festiwal zasłuży sobie na miano jednego z najlepszych, najciekawszych i najpiękniejszych spotkań z muzyką jazzową w Polsce.


Zapraszamy do Czchowa na trzy dni ze świetną muzyką.


Elżbieta Ogiela
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie


Sponsorzy
Sponsorzy główni
Współorganizatorzy
Patronat medialny
TVP Kraków rdn_m.jpg jazz_forum_m.jpg czas_czchowa_150.jpg czchow_pl_m.jpg polskajestpiekna.eu