Relacje po festiwalowe. 23 edycja BJF za nami...

23. Baszta Jazz Festival w deszczu, słońcu, ale w towarzystwie wspaniałej publiczności i wyjątkowej muzyki

Małymi krokami zbliżamy się do ćwierć wieku istnienia festiwalu jazzowego w Czchowie, bo że sam jazz jest związany z naszym miasteczkiem stanowczo dłużej to nikomu nie trzeba przypominać. Jazz w Czchowie rozbrzmiewał w latach 60-70 XIX w. Natomiast na stałe, w formie festiwalowej zagościł od 2000 roku, a to wszytko dzięki zaangażowaniu Jacka Mazura dyrektora artystycznego oraz dyrektorek ośrodka kultury Agnieszki Kareckiej i Elżbiety Ogieli wraz z zespołem pracowników, którzy zabiegają o każdy szczegół festiwalu zarówno muzyczny jak i techniczny. Po śmierci Jacka Mazura produkcją festiwalu zajął się Marek Michalak, a od dwóch lat Roman Bartnicki. I tak dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi w 2022 roku odbył się 23. Baszta Jazz Festival w Czchowie.

W deszczu, słońcu, ale w towarzystwie wspaniałej publiczności i wyjątkowej muzyki spędziliśmy razem trzy piękne dni.

W kwestii pogody to i nawet najstarsi górale się mylą, ale co do pogody ducha i niesamowitej atmosfery, to możemy powiedzieć, że tegoroczne koncerty cechowała oczywiście muzyka jazzowa ale i niesamowita atmosfera spokoju, wszelakiej radości, a dobre relacje i przyjaźnie zawiązane u początków istnienia festiwalu promieniały szczęściem. Było pięknie.

Prowadzeniem tegorocznego festiwalu jako konferansjer zajął się Tadeusz Płachta, który na co dzień wykonuje obowiązki zastępcy burmistrza Czchowa. W tym roku, jak sam nam zdradził,  upływa 35 lat jego działalności artystycznej, którą rozpoczął w wieku 20 lat. Na scenie pojawiał się zarówno jako konferansjer, ale również jako muzyk, wokalista i satyryk. W Czchowie prowadził m.in.: festiwal jazzowy, Dni Czchowa i Dożynki. Z okazji jubileuszu pracy twórczej składamy najlepsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności i sukcesów w życiu osobistym. Dziękujemy za prowadzenie wielu wydarzeń kulturalnych w naszej gminie, a szczególnie za pracę na rzecz 23. Baszta Jazz Festivalu.

Festiwal rozpoczęliśmy koncertami Meaculpy & Jazz Roosters oraz Five o’Clok Orchestra, w oranżerii hotelu Łaziska w Czchowie. Koncerty poprzedziło otwarcie wystawy „Jak New Orlean” Piotra Góryjowskiego. Fotografie artysty, obrazując piękno festiwalu, przedstawiały muzyków w większości z wcześniejszych jego edycji. Obecnie wystawa została przeniesiona do kina Baszta w Czchowie. Dodatkowo w formie wystawy plenerowej na rynku zainstalowaliśmy fotografie w nieco większym formacie, które pozostaną z nami do końca lipca. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia prac.

Po niezłej dawce emocji kulturalnych w piątek, tanecznym krokiem przeszliśmy do sobotnich wydarzeń: najpierw koncert Mieleckiego Big Bandu, a potem Parada Nowoorleańska. Było cudownie. Kolejny zespół – MONK występując a capella, zwrócił uwagę publiczności na swoje interpretacje utworów. Natomiast wyczekiwany koncert Jazz Band Ball Orchestry z okazji 60 lat istnienia pokazał siłę zespołu, którą tworzyło wielu wspaniałych muzyków, w tym nasz Jacek Mazur. Z okazji jubileuszu muzycy zostali udekorowani kwiatami, a Marek Michalak otrzymał wykonany przez Agnieszkę Karecką pamiątkowy obraz. Do upominku i kwiatów Roman Bartnicki dołożył życzenia od kolegów muzyków, a publiczność zaśpiewała 100 lat.

Szalenie lubianym zespołem, zarówno wśród odbiorców jak i organizatorów jest Leliwa Jazz Band, który kilkukrotnie bisując zakończył sobotni koncert galowy tuż przed północą, aby w niedzielę na rynku móc pojawić się w towarzystwie RB Dixie Five. Niedziela to projekt „Dunajec jak Missisipi, Czchów jak New Orlean”, który w tym roku zawędrował do kina Baszta. W tym dniu umownie startujemy o 15-tej z rynku, aby potem przemieścić się wybrane i bezpieczne miejsce. W tym roku (z uwagi na zmienną pogodę, a po doświadczeniach ubiegłorocznych) udaliśmy się do kina Baszta. Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu przepraszamy.

Koncert zespołów RB Dixie Five i Leliwy Jazz Band był dowodem na to, że w Czchowie nad Dunajcem, jest samo jak w Nowym Orleanie nad Missisipi. Styl i rytm dixielandowy oraz rozradowana publiczność dopełniały piękno ulicznych koncertów.

23. Baszta Jazz Festival zakończyliśmy około 17-tej, zostawiając publiczność z ciekawością co będzie w przyszłym roku.

Festiwal to muzyka, ludzie i pieniądze. W tym roku nasze przedsięwzięcie wsparły firmy z regionu. To wsparcie jest niezwykle ważne. Właścicielom, Zarządom, Dyrektorom i Kierownikom firm i instytucji, które wsparły 23. Baszta Jazz festiwal w Czchowie szczerze dziękujemy!

Sponsorami tegorocznej edycji są:

Związek Artystów Wykonawców STOART Warszawa, Firma Rabek – Państwo Maria i Zbigniew Rabiasz, Państwo Karolina i Dawid Warchoł, P.P.H.U. NITUS Piotr Nowak, Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC – Państwo Maria i Eugeniusz Cieśla, PAGEN Sp. z o.o., Państwo Andrzej Kocoń, Dealer BMW M-Cars Nowy Sącz, Państwo Krystyna i Dariusz Drożdż, Gospodarstwo Ogrodnicze – Państwo Alicja i Andrzej Kocoń, TWÓJ OPTYK Zakład Optyczny R. Karaś M. Kubala, Zakład Betoniarski JURBET – Piotr Musiał, DREW – TRANS Tadeusz Sacha BIESIADKI, GÓRALMET Sp. z o.o., Państwo Jolanta i Antoni Baniak. Wkład sponsorów to około połowa kosztów festiwalowych, drugą część pokryliśmy z budżetu ośrodka i gminy. Dziękujemy Burmistrzowi Markowi Chudobie za przychylność i wsparcie.

Podsumowując trzy dniowy festiwal to myślę, że udało się nam „zrobić” coś mega fajnego! Jazz w połączeniu z wyjątkową i niesamowitą atmosferą przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń. Pewnie nie wszyscy przyjmują to co robimy pozytywnie, ale słuchając innych opinii i odbierając gratulacje jesteśmy przekonani, że warto było spędzić z nami weekend. Dziękujemy wszystkim za okazane serce, wsparcie i dobre słowa, które mobilizują nas jeszcze bardziej do działania, z naszej strony mogę tylko zapewnić, że robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby festiwal mógł odbyć się na dobrym poziomuje oraz żeby było bezpiecznie.  

Do zobaczenia za rok.

W imieniu organizatorów Elżbieta Ogiela

Roman Bartnicki – słów kilka o czchowskim festiwalu

Od 8 do 10 lipca 2022 roku przeprowadziliśmy kolejną, tym razem 23. edycję BASZTA JAZZ FESTIVALu w Czchowie.

Od zeszłego roku objąłem kierownictwo muzyczne po pomysłodawcy i założycielu festiwalu śp. Jacku Mazurze.

Większość wykonawców biorących udział w tegorocznym festiwalu, to zespoły reprezentujące Małopolskę wsparte przez zespoły z Częstochowy i Mielca.

Festiwal rozpoczął się w piątek w oranżerii hotelu Łaziska na zaporze. Sobota to tradycyjnie czchowski rynek. Miłym akcentem sobotniego koncertu był jubileusz 60-lecia istnienia zespołu JAZZ BAND BALL ORCHESTRA, były kwiaty i upominki. Niedziela to Nowy Orlean w Czchowie, krótka parada po czchowskim rynku i wspólny koncert zespołów RB DIXIE FIVE -LELIWA JAZZ BAND. Pogoda i publiczność dopisała, co stanowi o sukcesie tego festiwalu.

Pełni entuzjazmu zapraszamy za rok, na 24. BASZTA JAZZ FESTIVAL W CZCHOWIE….

Roman Bartnicki

Skip to content