którego jednym z najważniejszych inicjatorów był Jacek Mazur – dyrektor artystyczny. Festiwal przez lata rozwijał się i z jednego dnia koncertowego, dzisiaj możemy się cieszyć trzema i nadal poszukujemy ciekawych form prezentacji – jednej z ciekawszych odmian muzyki, a mianowicie jazzu.
Podczas tegorocznej edycji mogliśmy się spotkać z niezwykłymi muzykami z zespołów, które tworzą czołówkę polskiego jazzu tradycyjnego. W Czchowie już w pierwszej połowie czerwca było widać, że zbliża się upragniony (dla niektórych) festiwal jazzowy. W subtelny sposób zaznaczyliśmy rangę naszego festiwalu poprzez zamontowanie plansz z fotografiami autorstwa Piotra Góryjowskiego. Wystawa plenerowa towarzyszyła nam do 15 sierpnia.
Od 7 do 9 lipca rozbrzmiewała muzyka jazzowa.
W piątek, w Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpili: Mili Morena oraz Enerjazzer.
W sobotę, w kinie Baszta odbył się Konkurs im. Jacka Mazura „O Złotą Basztę”, a jego laureaci wystąpili na scenie głównej na Rynku. Tuż po otwarciu festiwalu, po godzinie 18-tej wystąpił Universal Big Band z niedalekiego Wojnicza, a po nim odbyła się Parada Nowoorleańska. Czchowską paradę zwyczajowo zdobią nakrycia głowy wykonane przez Teresę Horzymek, a od dwóch lat dodatkowo wykonywane pod okiem naszej instruktorki Bernadety Krakowskiej.
Niesamowitych wrażeń dostarczył koncert Krystyny Durys, która odkryła przed nami kobiecą stronę swingu. Był to wspaniały, delikatny i porywający koncert. Następnie na scenie pojawił się Jazz Band Ball Orchestra.Krakowscy muzycy tradycyjnie pokazali muzyczny kunszt. Tego dnia na scenie wystąpili również muzycy z Tarnowa, formacja Bartek Szu i Te fajne dziewczyny. Swing królował na scenie, a do uroczych wokalistek dołączył Ryszard Pałczyński. Mieliśmy również przyjemność przez krótką chwilę porozmawiać z panem Ryszardem, który podkreślił, że właśnie tu w Czchowie serce jazzu bije najmocniej, że czchowski festiwal jest piękny i prawdziwy, a miejsce (Czchów) wyjątkowe. Na koniec wystąpił Old Metropolitan Band, który w tym roku obchodzi 55 lecie swojej działalności. Oczywiście ich wyjątkowy koncert uświetniliśmy kwiatami i życzeniami.
Sobota upłynęła bardzo szybko, otrzymywaliśmy wiele gratulacji, a wśród komentarzy dało się słyszeć: wspaniałe wydarzenie, będziemy za rok, cudowna atmosfera, fantastycznie, że jest takie miejsce gdzie można wypocząć i do tego ten jazz, … Naprawdę tych miłych słów było wiele, dziękujemy bardzo za nie, za docenienie.
Po sobocie czekała nas niespodzianka w niedzielę, bo przecież oficjalnego miejsca koncertu nie podaliśmy z uwagi, albo na wszelki wypadek, gdyby pogoda zrobiła nam kaprys. Jak się okazało, spotkanie pod fontanną miało swój finał na naszym zameczku. Szliśmy w towarzystwie muzyków z RB Dixie Five i Leliwy Jazz Band na dziedziniec, który zapełniał się publicznością. Było cudnie.
Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy zdecydowali się wziąć udział w Baszta Jazz Festivalu, mamy nadzieję, że pełni pozytywnych wrażeń i muzycznych uniesień, będziecie chcieli przyjechać do nas za rok na 25-lecie naszego festiwalu.
Na zakończenie
Podczas festiwalu swoje specjalne miejsce miały również dzieci, na trawniku rynku bawiły się korzystając z darmowych animacji i zjeżdżalni, które ufundowało czchowskie stowarzyszenie.
Przypomnę jeszcze, że organizatorami Festiwalu są: Burmistrz Czchowa, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, dyrektorem muzycznym jest Roman Bartnicki, a niezmiennie od lat wspierają nas współorganizatorzy: Firma Handlowo-Usługowa Rabek oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy.
Tegoroczna edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
Wydarzeniu patronowały media regionalne i ogólnopolskie:
Jazz Forum, RDN Małopolska, Czas Czchowa, Informator Brzeski, Powiatowy Portal Informacyjny Capuccino.eu, Portal Koncertowy Tarnów i okolice. Uczestniczyliśmy również w projekcie Jazzitup.pl – gdzie zajmujemy ważne miejsce w kalendarium jazzowych wydarzeń w Małopolsce.
Swoje wsparcie rzeczowe i finansowe okazali nam sponsorzy:
– Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy;
– Firma Usługowo Handlowa Rabek;
– Maria i Zbigniew Rabiasz, Karolina i Dawid Warchoł;
– Browar OKOCIM;
– Mieszko Musiał;
– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe NITUS Piotr Nowak, Sebastian Nowak;
– BRUK BET Sp. z. o. o;
– Pagen Sp. z o. o. Gnojnik;
– Krystyna i Dariusz Drożdż – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DARMED;
– Eugeniusz Cieśla – Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC;
– Jolanta i Antoni Baniak;
– Piotr Musiał – Zakład Betoniarski JURBET;
– Firma Produkcyjno-Handlowo Usługowa Władysław Osada Osada-Eko-Pol;
– Tadeusz Sacha – Firma Transportowa DREW TRANS;
– Małgorzata i Józef Góral – GóralMet Sp. z.o.o;
– System – Dach Zbigniew Jakóbczyk;
– Bożena i Leszek Szot – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe SZOT;
– Bogdan Wrona – Hurtownia Wramex;
– FAKRO Sp. z.o.o
Bardzo serdecznie dziękujemy.
Elżbieta Ogiela