Przez 3 dni na czchowskich scenach wystąpiło 9 zespołów jazzowych. Był to czas przepełniony muzyką jazzową i miłymi spotkaniami. To właśnie był Baszta Jazz Festival,

Przez 3 dni na czchowskich scenach wystąpiło 9 zespołów jazzowych. Był to czas przepełniony muzyką jazzową i miłymi spotkaniami. To właśnie był Baszta Jazz Festival,

którego jednym z najważniejszych inicjatorów był Jacek Mazur – dyrektor artystyczny. Festiwal przez lata rozwijał się i z jednego dnia koncertowego, dzisiaj możemy się cieszyć trzema i  nadal poszukujemy ciekawych form prezentacji – jednej z ciekawszych odmian muzyki, a mianowicie jazzu.

Podczas tegorocznej edycji mogliśmy się spotkać z niezwykłymi muzykami z zespołów, które tworzą czołówkę polskiego jazzu tradycyjnego. W Czchowie już w pierwszej połowie czerwca było widać, że zbliża się upragniony (dla niektórych) festiwal jazzowy. W subtelny sposób zaznaczyliśmy rangę naszego festiwalu poprzez zamontowanie plansz z fotografiami autorstwa Piotra Góryjowskiego. Wystawa plenerowa towarzyszyła nam do 15 sierpnia.

Od 7 do 9 lipca rozbrzmiewała muzyka jazzowa.

W piątek, w Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpili: Mili Morena oraz Enerjazzer.

W sobotę, w kinie Baszta odbył się Konkurs im. Jacka Mazura „O Złotą Basztę”, a jego laureaci wystąpili na scenie głównej na Rynku. Tuż po otwarciu festiwalu, po godzinie 18-tej wystąpił Universal Big Band z niedalekiego Wojnicza, a po nim odbyła się Parada Nowoorleańska. Czchowską paradę zwyczajowo zdobią nakrycia głowy wykonane przez Teresę Horzymek, a od dwóch lat dodatkowo wykonywane pod okiem naszej instruktorki Bernadety Krakowskiej.

Niesamowitych wrażeń dostarczył koncert Krystyny Durys, która odkryła przed nami kobiecą stronę swingu. Był to wspaniały, delikatny i porywający koncert. Następnie na scenie pojawił się Jazz Band Ball Orchestra.Krakowscy muzycy tradycyjnie pokazali muzyczny kunszt. Tego dnia na scenie wystąpili również muzycy z Tarnowa, formacja Bartek Szu i Te fajne dziewczyny. Swing królował na scenie, a do uroczych wokalistek dołączył Ryszard Pałczyński. Mieliśmy również przyjemność przez krótką chwilę porozmawiać z panem Ryszardem, który podkreślił, że właśnie tu w Czchowie serce jazzu bije najmocniej, że czchowski festiwal jest piękny i prawdziwy, a miejsce (Czchów) wyjątkowe. Na koniec wystąpił Old Metropolitan Band, który w tym roku obchodzi 55 lecie swojej działalności. Oczywiście ich wyjątkowy koncert uświetniliśmy kwiatami i życzeniami.

Sobota upłynęła bardzo szybko, otrzymywaliśmy wiele gratulacji, a wśród komentarzy dało się słyszeć: wspaniałe wydarzenie, będziemy za rok, cudowna atmosfera, fantastycznie, że jest takie miejsce gdzie można wypocząć i do tego ten jazz, … Naprawdę tych miłych słów było wiele, dziękujemy bardzo za nie, za docenienie.

Po sobocie czekała nas niespodzianka w niedzielę, bo przecież oficjalnego miejsca koncertu nie podaliśmy z uwagi, albo na wszelki wypadek, gdyby pogoda zrobiła nam kaprys. Jak się okazało, spotkanie pod fontanną miało swój finał na naszym zameczku. Szliśmy w towarzystwie muzyków z RB Dixie Five i Leliwy Jazz Band na dziedziniec, który zapełniał się publicznością. Było cudnie.

Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy zdecydowali się wziąć udział w Baszta Jazz Festivalu, mamy nadzieję, że pełni pozytywnych wrażeń i muzycznych uniesień, będziecie chcieli przyjechać do nas za rok na 25-lecie naszego festiwalu.

Na zakończenie

Podczas festiwalu swoje specjalne miejsce miały również dzieci, na trawniku rynku bawiły się korzystając z darmowych animacji i zjeżdżalni, które ufundowało czchowskie stowarzyszenie.

Przypomnę jeszcze, że organizatorami Festiwalu są: Burmistrz Czchowa, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, dyrektorem muzycznym jest Roman Bartnicki, a niezmiennie od lat wspierają nas współorganizatorzy: Firma Handlowo-Usługowa Rabek oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy.

Tegoroczna edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023. 

Wydarzeniu patronowały media regionalne i ogólnopolskie:

Jazz Forum, RDN Małopolska, Czas Czchowa, Informator Brzeski, Powiatowy Portal Informacyjny Capuccino.eu, Portal Koncertowy Tarnów i okolice. Uczestniczyliśmy również w projekcie Jazzitup.pl – gdzie zajmujemy ważne miejsce w kalendarium jazzowych wydarzeń w Małopolsce.

Swoje wsparcie rzeczowe i finansowe okazali nam sponsorzy:

– Związek Artystów i Wykonawców STOART z Warszawy;

– Firma Usługowo Handlowa Rabek;

– Maria i Zbigniew Rabiasz, Karolina i Dawid Warchoł;

– Browar OKOCIM;

– Mieszko Musiał;

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe NITUS Piotr Nowak, Sebastian Nowak;

– BRUK BET Sp. z. o. o;

– Pagen Sp. z o. o.  Gnojnik;

– Krystyna i Dariusz Drożdż – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DARMED;

– Eugeniusz Cieśla – Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC;

– Jolanta i Antoni Baniak;

– Piotr Musiał – Zakład Betoniarski JURBET;

– Firma Produkcyjno-Handlowo Usługowa Władysław Osada Osada-Eko-Pol;

– Tadeusz Sacha – Firma Transportowa DREW TRANS;

– Małgorzata i Józef Góral – GóralMet Sp. z.o.o;

– System – Dach Zbigniew Jakóbczyk;

– Bożena i Leszek Szot – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe SZOT;

– Bogdan Wrona – Hurtownia Wramex;

– FAKRO Sp. z.o.o

Bardzo serdecznie dziękujemy.

Elżbieta Ogiela

Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download samsung firmware
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
Skip to content