Relacje po festiwalowe... 23. BJF

Relacje po festiwalowe... 23. BJF

23. Baszta Jazz Festival w deszczu, słońcu, ale w towarzystwie wspaniałej publiczności i wyjątkowej muzyki

Małymi krokami zbliżamy się do ćwierć wieku istnienia festiwalu jazzowego w Czchowie, bo że sam jazz jest związany z naszym miasteczkiem stanowczo dłużej to nikomu nie trzeba przypominać. Jazz w Czchowie rozbrzmiewał w latach 60-70 XIX w. Natomiast na stałe, w formie festiwalowej zagościł od 2000 roku, a to wszytko dzięki zaangażowaniu Jacka Mazura dyrektora artystycznego oraz dyrektorek ośrodka kultury Agnieszki Kareckiej i Elżbiety Ogieli wraz z zespołem pracowników, którzy zabiegają o każdy szczegół festiwalu zarówno muzyczny jak i techniczny. Po śmierci Jacka Mazura produkcją festiwalu zajął się Marek Michalak, a od dwóch lat Roman Bartnicki. I tak dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi w 2022 roku odbył się 23. Baszta Jazz Festival w Czchowie.

W deszczu, słońcu, ale w towarzystwie wspaniałej publiczności i wyjątkowej muzyki spędziliśmy razem trzy piękne dni.

W kwestii pogody to i nawet najstarsi górale się mylą, ale co do pogody ducha i niesamowitej atmosfery, to możemy powiedzieć, że tegoroczne koncerty cechowała oczywiście muzyka jazzowa ale i niesamowita atmosfera spokoju, wszelakiej radości, a dobre relacje i przyjaźnie zawiązane u początków istnienia festiwalu promieniały szczęściem. Było pięknie.

Prowadzeniem tegorocznego festiwalu jako konferansjer zajął się Tadeusz Płachta, który na co dzień wykonuje obowiązki zastępcy burmistrza Czchowa. W tym roku, jak sam nam zdradził,  upływa 35 lat jego działalności artystycznej, którą rozpoczął w wieku 20 lat. Na scenie pojawiał się zarówno jako konferansjer, ale również jako muzyk, wokalista i satyryk. W Czchowie prowadził m.in.: festiwal jazzowy, Dni Czchowa i Dożynki. Z okazji jubileuszu pracy twórczej składamy najlepsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności i sukcesów w życiu osobistym. Dziękujemy za prowadzenie wielu wydarzeń kulturalnych w naszej gminie, a szczególnie za pracę na rzecz 23. Baszta Jazz Festivalu.

Festiwal rozpoczęliśmy koncertami Meaculpy & Jazz Roosters oraz Five o’Clok Orchestra, w oranżerii hotelu Łaziska w Czchowie. Koncerty poprzedziło otwarcie wystawy „Jak New Orlean” Piotra Góryjowskiego. Fotografie artysty, obrazując piękno festiwalu, przedstawiały muzyków w większości z wcześniejszych jego edycji. Obecnie wystawa została przeniesiona do kina Baszta w Czchowie. Dodatkowo w formie wystawy plenerowej na rynku zainstalowaliśmy fotografie w nieco większym formacie, które pozostaną z nami do końca lipca. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia prac.

Po niezłej dawce emocji kulturalnych w piątek, tanecznym krokiem przeszliśmy do sobotnich wydarzeń: najpierw koncert Mieleckiego Big Bandu, a potem Parada Nowoorleańska. Było cudownie. Kolejny zespół – MONK występując a capella, zwrócił uwagę publiczności na swoje interpretacje utworów. Natomiast wyczekiwany koncert Jazz Band Ball Orchestry z okazji 60 lat istnienia pokazał siłę zespołu, którą tworzyło wielu wspaniałych muzyków, w tym nasz Jacek Mazur. Z okazji jubileuszu muzycy zostali udekorowani kwiatami, a Marek Michalak otrzymał wykonany przez Agnieszkę Karecką pamiątkowy obraz. Do upominku i kwiatów Roman Bartnicki dołożył życzenia od kolegów muzyków, a publiczność zaśpiewała 100 lat.

Szalenie lubianym zespołem, zarówno wśród odbiorców jak i organizatorów jest Leliwa Jazz Band, który kilkukrotnie bisując zakończył sobotni koncert galowy tuż przed północą, aby w niedzielę na rynku móc pojawić się w towarzystwie RB Dixie Five. Niedziela to projekt „Dunajec jak Missisipi, Czchów jak New Orlean”, który w tym roku zawędrował do kina Baszta. W tym dniu umownie startujemy o 15-tej z rynku, aby potem przemieścić się wybrane i bezpieczne miejsce. W tym roku (z uwagi na zmienną pogodę, a po doświadczeniach ubiegłorocznych) udaliśmy się do kina Baszta. Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu przepraszamy.

Koncert zespołów RB Dixie Five i Leliwy Jazz Band był dowodem na to, że w Czchowie nad Dunajcem, jest samo jak w Nowym Orleanie nad Missisipi. Styl i rytm dixielandowy oraz rozradowana publiczność dopełniały piękno ulicznych koncertów.

23. Baszta Jazz Festival zakończyliśmy około 17-tej, zostawiając publiczność z ciekawością co będzie w przyszłym roku.

Festiwal to muzyka, ludzie i pieniądze. W tym roku nasze przedsięwzięcie wsparły firmy z regionu. To wsparcie jest niezwykle ważne. Właścicielom, Zarządom, Dyrektorom i Kierownikom firm i instytucji, które wsparły 23. Baszta Jazz festiwal w Czchowie szczerze dziękujemy!

Sponsorami tegorocznej edycji są:

Związek Artystów Wykonawców STOART Warszawa, Firma Rabek – Państwo Maria i Zbigniew Rabiasz, Państwo Karolina i Dawid Warchoł, P.P.H.U. NITUS Piotr Nowak, Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC – Państwo Maria i Eugeniusz Cieśla, PAGEN Sp. z o.o., Państwo Andrzej Kocoń, Dealer BMW M-Cars Nowy Sącz, Państwo Krystyna i Dariusz Drożdż, Gospodarstwo Ogrodnicze – Państwo Alicja i Andrzej Kocoń, TWÓJ OPTYK Zakład Optyczny R. Karaś M. Kubala, Zakład Betoniarski JURBET – Piotr Musiał, DREW – TRANS Tadeusz Sacha BIESIADKI, GÓRALMET Sp. z o.o., Państwo Jolanta i Antoni Baniak. Wkład sponsorów to około połowa kosztów festiwalowych, drugą część pokryliśmy z budżetu ośrodka i gminy. Dziękujemy Burmistrzowi Markowi Chudobie za przychylność i wsparcie.

Podsumowując trzy dniowy festiwal to myślę, że udało się nam „zrobić” coś mega fajnego! Jazz w połączeniu z wyjątkową i niesamowitą atmosferą przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń. Pewnie nie wszyscy przyjmują to co robimy pozytywnie, ale słuchając innych opinii i odbierając gratulacje jesteśmy przekonani, że warto było spędzić z nami weekend. Dziękujemy wszystkim za okazane serce, wsparcie i dobre słowa, które mobilizują nas jeszcze bardziej do działania, z naszej strony mogę tylko zapewnić, że robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby festiwal mógł odbyć się na dobrym poziomuje oraz żeby było bezpiecznie.  

Do zobaczenia za rok.

W imieniu organizatorów Elżbieta Ogiela

Roman Bartnicki – słów kilka o czchowskim festiwalu

Od 8 do 10 lipca 2022 roku przeprowadziliśmy kolejną, tym razem 23. edycję BASZTA JAZZ FESTIVALu w Czchowie.

Od zeszłego roku objąłem kierownictwo muzyczne po pomysłodawcy i założycielu festiwalu śp. Jacku Mazurze.

Większość wykonawców biorących udział w tegorocznym festiwalu, to zespoły reprezentujące Małopolskę wsparte przez zespoły z Częstochowy i Mielca.

Festiwal rozpoczął się w piątek w oranżerii hotelu Łaziska na zaporze. Sobota to tradycyjnie czchowski rynek. Miłym akcentem sobotniego koncertu był jubileusz 60-lecia istnienia zespołu JAZZ BAND BALL ORCHESTRA, były kwiaty i upominki. Niedziela to Nowy Orlean w Czchowie, krótka parada po czchowskim rynku i wspólny koncert zespołów RB DIXIE FIVE -LELIWA JAZZ BAND. Pogoda i publiczność dopisała, co stanowi o sukcesie tego festiwalu.

Pełni entuzjazmu zapraszamy za rok, na 24. BASZTA JAZZ FESTIVAL W CZCHOWIE….

Roman Bartnicki

Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
Skip to content