Zespoły BJF

RB DIXIE FIVE

Założony w 2014 roku przez utalentowanego multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, RB DIXIE FIVE przeniesie nas w świat nowoorleańskich, ulicznych parad i niesamowitych jazzowych brzmień.

W skład zespołu wchodzą:

• Roman Bartnicki – suzafon

• Robert Szczerba – puzon

• Janusz Witko – klarnet

• Mark Shepherd – trąbka

• Wiktor Zydroń – banjo

Muzyka, którą wykonują, jest inspirowana legendami Nowego Orleanu, takimi jak Louis Armstrong. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy, absolwenci prestiżowych szkół muzycznych i wydziałów jazzu.

RB DIXIE FIVE zdobyło uznanie publiczności i krytyków, o czym świadczy m.in. nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie – Old Jazz Meeting – Złota Tarka 2015.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO I AGNIESZKA WILCZYŃSKA

Zespół, który powstał w 1993 roku i od tego czasu realizuje różnorodne projekty, m.in. koncerty polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym, z orkiestrą smyczkową oraz z udziałem artystów polskiej sceny takich jak Grażyna Auguścik, Jadwiga Kotnowska i Henryk Miśkiewicz. Ich najpopularniejszym albumem jest „Chopin” z 1993 roku, zawierający jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina.
W ubiegłym roku trio świętowało jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenie.

Andrzej Jagodziński – Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród na festiwalu 'Złota Tarka’ w 1979 roku. Grał w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu, takich jak Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka i wielu innych.

Czesław Bartkowski – Polski perkusista jazzowy, wykładowca i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, a jego kariera koncertowa rozpoczęła się w 1960 roku. Od tego czasu nieustannie koncertuje w Polsce i na całym świecie.

Adam Cegielski – Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej z zespołem „Central Heating Trio”, z którym zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. W swojej dotychczasowej karierze współpracował z najwybitniejszymi muzykami, takimi jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i wielu innych.

Razem z Trio wystąpi Agnieszka Wilczyńska, wokalistka, laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” oraz nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.

BIG BAND BŁONIE

Ten wyjątkowy zespół powstał w 2015 roku przy Centrum Kultury w Błoniu, dzięki inicjatywie i pomysłowości Jacka Potoła, który jest także band leaderem.

Big Band Błonie to unikalna mieszanka doświadczenia i młodości. W skład zespołu wchodzą zarówno zawodowi muzycy z wieloletnim stażem, jak i utalentowani młodzi absolwenci szkół i akademii muzycznych. Ta różnorodność daje wyjątkowe brzmienie, które wyróżnia zespół na tle innych. Połączenie popowo-rockowej sekcji rytmicznej z sekcją dętą, wzbogacone o nietuzinkowe głosy wokalistów, sprawia, że każdy utwór usłyszymy w nowym, intrygującym wymiarze.

Repertuar Big Band Błonie to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki. Znajdziecie w nim znane standardy swingowe, a także utwory taneczne takie jak tango, cha-cha, samba, rock & roll oraz największe polskie i światowe przeboje muzyki popularnej. Dzięki nowatorskim aranżacjom, znane kompozycje nabierają nowego blasku, odkrywając przed słuchaczami nieznane dotąd detale.

SONIA BOHOSIEWICZ

Sonia Bohosiewicz to wszechstronnie utalentowana aktorka, piosenkarka i artystka kabaretowa. Jej kariera aktorska rozpoczęła się na deskach Teatru Starego w Krakowie, gdzie po ukończeniu studiów występowała przez osiem sezonów. Znana jest z ról w kultowych produkcjach, takich jak “Usta Usta”, “Wojna żeńsko-męska”, czy “Obława”.

Jej umiejętności wokalne, zaprezentowane w „Excentrykach”, zdobyły uznanie czołowych polskich jazzmanów. W marcu 2021 roku, ukazała się jej płyta „10 sekretów Marilyn Monroe” i to właśnie ten album Sonia zaprezentuje podczas 25. Baszta Jazz Festivalu w Czchowie!

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA & KAREN EDWARDS

Jazz Band Ball Orchestra to prawdziwa legenda polskiej i światowej sceny jazzowej. Zespół, założony w 1962 roku przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka, od ponad pół wieku cieszy się niesłabnącą popularnością. Ich styl to unikalna mieszanka jazzu nowoorleańskiego, swingu, bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. JBBO zdobywa najwyższe wyróżnienia w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum i ma na swoim koncie liczne występy na międzynarodowych festiwalach, takich jak Jazz Nad Odrą czy Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento.

Obecny skład zespołu to:

• Wojtek Groborz (pianista i aranżer),

• Wiesław Jamioł (perkusista),

• Marek Michalak (puzonista i wokalista),

• Michał Bylica (trąbka i wokalista),

• Jarosław Kaczmarczyk (klarnecista, saksofonista tenorowy, wokalista).

Dołączy do nich wyjątkowa Karen Edwards – wokalistka, pianistka i kompozytorka. Karen urodziła się w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie od dziecka inspirowała się muzyką soul i gospel. Współpracowała z takimi gigantami jak David Bowie, Stevie Wonder, Tony Bennett i Prince. Jej koncerty to nie tylko muzyczna uczta, ale także znakomite show. Karen wielokrotnie koncertowała w Polsce, a jej album „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice” został nominowany do nagrody FRYDERYKA w kategorii Jazzowa Płyta Roku.

LELIWA JAZZ BAND

Leliwa Jazz Band, założony przez bandżystę Edwarda Wnęka w 1978 roku, to zespół o bogatej historii i głębokich korzeniach. Jego nazwa pochodzi od herbu „Leliwa” założycieli miasta Tarnowa, a początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała ich miłość do ragtimu. Obecnie w ich repertuarze znajdują się także standardy jazzu lat 20. i 30., nawiązujące do nowoorleańskich tradycji muzycznych Louisa Armstronga.

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym „Złotej Tarki 2005” na 35. Old Jazz Meeting w Iławie oraz „Złotego Skarabeusza” im. Henryka Majewskiego (2006). Otrzymali także wyróżnienia takie jak „Uskrzydlony” (2005), „Srebrna Róża” (2013) oraz „Dukat Tarnowski” (2024) za twórczość kulturalną i promocję Tarnowa. Na 49. Old Jazz Meeting zostali uhonorowani „Honorową Złotą Tarką” za całokształt działalności.

Leliwa Jazz Band występuje zarówno w konfiguracji stacjonarnej z perkusją i kontrabasem, jak i mobilnej jako marching band z tarką i suzafonem. Regularnie uczestniczą w wielu festiwalach w kraju i za granicą, odwiedzając m.in. Niemcy, Francję, Czechy, Słowację, Węgry i kraje bałtyckie. W 2006 roku reprezentowali Polskę na Euro Jazz Festival pod Paryżem, a w 2014 roku zagrali na Internationales Dixieland Festival w Dreźnie.

W skład zespołu wchodzą wyjątkowi muzycy:

• Stanisław Stańczyk – trąbka

• Józef Partyka – puzon

• Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy

• Kazimierz Król – klarnet

• Roman Bartnicki – perkusja, suzafon

• Roman Starzec – kontrabas, tarka

• Edward Wnęk – banjo, aranżacje

SALVIA DIXIELAND BAND

Slavia Dixieland Band z Krosna to grupa muzyków z pasją do dixielandu, syntezującego formy bluesa, ragtime’u i spirituals. Specjalizują się w radosnym jazzie w stylu dixie oraz swingu. W ich repertuarze znajdziecie standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu, transkrypcje muzyki ludowej i popularnej, polskie piosenki z lat międzywojennych, a także mało znane i zapomniane utwory.

Własne aranżacje zespołu obejmują piosenki takich artystów jak Louis Armstrong, Cole Porter, George Gershwin, Henryk Wars, Czesław Majewski i wielu innych. Członkowie zespołu to wybitni artyści i pedagodzy, niektórzy związani byli z big bandem „Vitro Band” z lat 70-tych. Gościnnie z zespołem występował także wybitny puzonista i akordeonista Roman Syrek.

Slavia Dixieland Band stał się muzyczną wizytówką Podkarpacia. Zespół uczestniczył w koncertach środowiskowych w Krośnie, Rzeszowie, Przemyślu, Iwoniczu Zdroju, Tarnobrzegu, Tarnowie i Stalowej Woli. Występowali w klubach jazzowych, na „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej”, Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych, Dniach Górnika Naftowca w Krośnie, Dniach Iwonicza, Karpackich Klimatach, Jarmarku Dominikańskim w Tarnobrzegu i wielu innych wydarzeniach.

Skład zespołu:

• Beata Oliwa – śpiew

• Michał Golenia – fortepian, aranżer, lider

• Jan Prajsnar – trąbka

• Dominik Banaś – klarnet

• Wojciech Posadzki – saksofon altowy

• Jakub Wojtowicz – puzon

• Andrzej Baran – gitara basowa

• Adam Zajdel – banjo, gitara akustyczna

• Andrzej Wais – perkusja

Skip to content